IRIMON, spol. s r.o., obchodní zastoupení pro ČR

Příprava trávníku na zimní období

Čert nikdy nespí a ani trávníkáři není přáno užívat si zimního spánku. V období na konci sezony přichází čas připravit trávník na zimní období, aby na jaře byl opět tím reprezentativním pažitem.

Na konci léta udržujeme výšku střihu na přibližně 5 centimetrech a zhruba do začátku října používáme sezónní hnojiva. S koncem října je důležité přejít na podzimní hnojivo s výrazně sníženým obsahem dusíku „N“ a s velkým zastoupením draslíku „K“.

Poznámka pro zvídavé - dusík podporuje rostliny v bujném růstu, avšak na úkor jejich odolnosti. Rostlina se vysiluje a je náchylná k napadení plísněmi. Draslík omezí růst a posílí rostlinná pletiva.

Potřebujete poradit s výběrem hnojiva? Pokračujte článkem zde: Výběr travního hnojiva

S koncem října se teploty začínají výrazně snižovat, tráva už nemá takovou tendenci k růstu. Provedeme poslední seč, opět na výšku stébel trav 5 cm. Proč zrovna 5 cm? Kratší střih by mohl trávu příliš obnažit a docházelo by k vymrzání kořenů, delší stébla zase zdržují příliš vlhkosti a tím podpoří šíření plísní. Po seči je vhodné provést vertikutaci - tou provzdušníme svrchní část půdy která pak bude lépe absorbovat vlhkost do nižších pater a odlehčíme příliš zahuštěné travní drny. Důležité je také vyčesání zplstnatělého pažitu a zbytků po seči. Zhutnělé a jílovité podloží bychom měli odlehčit aerifikací – trávník „propíchat“, nejlépe aerifikačními vidlemi, nebo k tomu určeným strojem – aerifikátorem. Z plochy budou vysekány špalíčky zeminy, které pak následně vyplníme vhodným křemičitým pískem.

Máte zájem o vlastní vertikutátor? Máme pro Vás řešení v podobě profesionálních strojů Eliet!

Máme pro Vás i nerezové aerifikační vidle.

Po těchto zásazích bude trávník přibližně 14 dnů vypadat jak stanové městečko po ukončení festivalu, ale nenechte se tím znervóznit, trávník se rychle zregeneruje, bude provzdušněný a odolný plísním. Obnově můžeme napomoct dosevem prázdných míst, na začátku sezony budou již travní semena připravena k bujnému růstu. Volte, pokud možno, stejný typ travní směsi, jakým máte oset trávník, vyhnete se barevným skvrnám odlišné trávy.

Podzim je vhodným obdobím k úpravě PH zeminy. V prodeji jsou k dispozici nejrůznější přípravky k jeho kontrole, plně dostačující jsou papírové PH indikátory, z hodin chemie známé lakmusové papírky. Optimální PH je v rozmezí 5,5 až 7, při nižším PH bychom měli zvážit zvápnění plochy. Může se jednat o zahradnické, či hašené vápno, anebo lépe Dolomitický vápenec. Ten se pozvolna rozpouští a kromě potřebného vápníku půdě dodá také další důležitý minerál – hořčík. Po konci sezony již bílá barva vápence nepůsobí rušivě a dešťové a sněhové přeháňky pomohou zapracovat dodaný materiál do půdy.

Poznámka pro zvídavé- nízké PH blokuje přísun některých živin, jako je dusík, fosfor, draslík, rostlinami. Přispívá k vyšší rozpustnosti mikroprvků a brání jejich vyplavování. Dolomitický vápenec neaplikujeme na kyselomilné rostliny!

Během zimního období se pokusíme omezit vstupování na travní plochu, zkřehlé čepele trav jsou náchylné na poškození. Abychom se vyhnuli výskytu plísně sněžné, průběžně odstraňujeme spadané listí, uschlé větvičky a další nepořádky. Pažit nebude mít blokovaný přístup vzduchu a světla. Jestliže se během zimy teploty dostanou nad zhruba 7–10 °C, můžeme aplikovat podzimní/zimní hnojivo, v dávkách dle doporučení výrobce. Trávník bude od začátku sezony perfektně vyživený a v plné síle.

Správná péče o trávník na podzim může mít významný vliv na jeho celkovou kvalitu během zimních měsíců a následně na jarní obnovu. Při dodržování těchto kroků zajistíte, že váš trávník bude krásný, zdravý a připravený na novou vegetační sezónu.